Kniha Legionáři z Těšínska

Muzeum Těšínska vydalo publikaci Českoslovenští legionáři z Těšínska. Veřejnosti ji představilo ve čtvrtek 6. prosince v zasedací místnosti svého sídla v českotěšínských Masarykových sadech za účasti potomků některých legionářů a mnoha dalších významných hostů. Publikace bude v prodeji za 380 Kč (členové KMT 190 Kč) v sídle Muzea Těšínska v Českém Těšíně, ve všech jeho pobočkách a od 10. prosince ji najdete také v nabídce na webu Muzea Těšínska. Objednat si ji můžete na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

„Publikace představuje výsledek několikaleté badatelské činnosti Petra Majera z Československé obce legionářské a nezávisle na tom probíhajícího archivního výzkumu odborných zaměstnanců Muzea Těšínska. Prokázal, že z Těšínska, přesněji Těšínského Slezska, pocházelo nejméně 841 československých legionářů. Vysoký počet těšínských legionářů překvapuje nejen laické badatele, ale i historiky. Mění totiž zásadně dosavadní pohled na účast obyvatel Těšínska na formování československého státu,“ uvádí Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska.

Soupis legionářů je doplněn několika vybranými příběhy, které čtenářům přibližují cestu legionářů do československého zahraničního vojska, jejich dramatické osudy na frontách první světové války i často strastiplné návraty domů, do vlasti. Cenné jsou zejména osobní zápisky, které si legionáři pečlivě vedli v podobě svých deníků a jejich dokumenty.

Původně jednotné území Těšínska bylo v roce 1920 rozděleno státní hranicí, starobylý Těšín a s ním i celá východní polovina této malé, ale mimořádně významné české korunní země, se staly součástí Polska. Ale v době, kdy legionáři do československých legií vstupovali, tomu tak ještě nebylo. Platily původní zemské hranice. Proto katalog obsahuje i jména těch legionářů, kteří pocházeli z obcí a měst, které leží nejen na dnešním českém, ale i polském území. Čtenáři jistě ocení dobovou administrativní mapu s vyznačením původních zemských hranic Těšínska i doprovodné texty, ilustrující mimořádně složité sociální, jazykové a národnostní poměry, jaké na Těšínsku panovaly v době, kdy se jeho mnozí obyvatelé rozhodovali pro odchod do československých legií. Publikaci doplňují četné dobové fotografie, pohlednice, rejstříky a seznam literatury.

Nezbytné
Analytické