Mgr. Jana Glombová, přírodovědkyně
O stromech a jejich osudech (ZŠ, SŠ)
Přednáška o nepostradatelnosti a významu stromů v přírodě. Ukazuje jejich nenahraditelnou funkci pro člověka, krajinu a jiné organismy. Zmiňuje důležitost doupných stromů jakožto domova mnoha vzácných živočichů a přibližuje význam druhové skladby stromů na kvalitu lesa. Nastíníme význam stromů v různých kulturách i historických obdobích. Seznámení s vybranými zvířaty, která jsou se stormy na Těšínsku spjata,
a také s památnými stromy našeho kraje.
Ochrana přírody na Těšínsku
(2. stupeň ZŠ, SŠ)
Krajina naší země byla v průběhu staletí lidmi neustále přetvářena a na mnoha místech výrazně poškozena. Druhovou rozmanitost jednotlivých regionů ovlivnily nejen specifické přírodní podmínky, ale také jejich historický vývoj a současný kontext. Přednáška posluchačům nastíní vývoj krajiny a vlivy, jež formulovaly druhové složení fauny a flóry na Těšínsku. Rovněž blíže představí vybrané chráněné lokality tohoto území.
Biologické invaze aneb vetřelci útočí (ZŠ, SŠ)
Příroda našeho regionu skrývá mnoho zajímavých zástupců z rostlinné i živočišné říše. Stále častěji se však setkáváme s pojmem „invazní druh“, který je spojován s potenciálem nekontrolovatelného šíření na úkor druhů původních. Cílem přednášky je seznámit studenty s tématem biologických invazí, s nebezpečím, které mohou představovat pro krajinu i každého z nás, i ukázat různé možnosti, jak s nimi bojovat či jinak využít.