100 let města Český Těšín
Jak sám název napovídá, výstava je věnována 100. výročí města. Český Těšín představuje jeden z příkladu fenoménu rozdělených měst, která vznikala po skončení obou světových válek. Rozdělení Těšína, stejně jako celého historického celku Těšínského Slezska, probíhalo v podmínkách ostrých národnostních střetů po skončení první světové války, kdy se na troskách staré střední Evropy budovaly národní státy, v našem případě Československo a Polsko.
Samotný dokument o rozdělení Těšínska, včetně města Těšína, byl vydán v Paříži 28. července 1920. Ke slavnostnímu předání území oběma administrativám došlo 10. srpna 1920 symbolicky na náměstí v Těšíně. Tímto se začala psát historie nově vzniklého města nazvaného Český Těšín.
V meziválečném období došlo k jeho rychlému rozvoji. Především šlo o urbanistický vývoj města a výstavbu mnoha důležitých objektů – úřadů, škol, nemocnice aj. Československý stát na jeho výstavbu přispěl půjčkou 15 milionů korun. Někdejší předměstí Těšína se mělo stát jakousi „výkladní skříní“ nového státu, jež by dokumentovala jeho hospodářskou sílu a civilizační prestiž. Český Těšín získal významné správní funkce, stal se sídlem stejnojmenného politického okresu, kterým zůstal až do správní reformy v roce 1960, a řady dalších úřadů, institucí a škol.
Výstava představuje Český Těšín v několika rovinách – politicko-správní, architektonické, hospodářské, náboženské, školské a kulturně-spolkové. Značná pozornost je zaměřena na meziválečné období, ale je nastíněna i situace po druhé světové válce až do současnosti. K prezentaci jsou využity předměty ze sbírek Muzea Těšínska, městských institucí a od soukromých sběratelů, které s městem úzce souvisí.
Výstava bude veřejnosti přístupná od 28. července 2020 od 17 do 20 hodin. V tento den bude vstup zdarma. Poté bude otevřeno každý den kromě pondělí od 9 do 17 h. Výstava potrvá do 28. února 2021.