Nábytek z ohýbaného dřeva si svou jednoduchostí, dokonalostí a elegancí získá nejednoho obdivovatele. U zrodu výrobní technologie stál truhlář z porýnského Boppardu Michael Thonet (1796–1871), jenž dovedl své experimenty s ohýbáním dřeva k dokonalému továrnímu technologickému postupu. V roce 1849 přesídlil do Vídně, kde si zřídil samostatnou živnost. Roku 1853 převedl firmu na syny, jež pak nesla název Gebrüder Thonet. Thonetovy továrny začaly být budovány od 50. let 19. století. Výrobky s označením Thonet sklízely úspěchy na světových výstavách. Sedací nábytek našel uplatnění v kavárnách, divadlech, kancelářích, sálech a bytových interiérech. S vypršením platnosti Thonetova privilegia na výrobu ohýbaného nábytku v roce 1869 došlo k zakládání konkurenčních firem. Z počátku přebíraly vzory Thonetovy výroby, posléze zaváděly vlastní. Jednalo se o firmy Jacob & Josef Kohn (J. & J. Kohn), D. G. Fischel Söhne, L. A. Bernkop a Mundus. Výroba tohoto sortimentu byla soustředěna také na Těšínsko. Vsetínská firma Jacob a Josef Kohn otevřela roku 1871 pobočku svého hlavního vsetínského závodu v Těšíně. Roku 1906 vznikla akciová společnost Mundus, sdružující hned několik firem na výrobu ohýbaného nábytku, mezi nimi i těšínskou firmu Josefa Jaworka a bílskou Josef Hofmann Nacht. Později se stal Mundus pro Thonety i Kohny partnerem.
Výstava nastiňuje historický vývoj jednotlivých výše uvedených firem. Pozornost je soustředěna především na výrobky firem Thonet a Jacob & Josef Kohn. Je představen výběr ze širokého sortimentu výrobků. Vše doplňuje neméně zajímavý ikonografický materiál.
Historická produkce dokládá preciznost, účelnost, praktičnost a vysokou estetickou úroveň prezentovaných výrobců. Vzory a typy tohoto nábytku se stále odrážejí v současných výrobcích firem TON a.s., v Bystřici pod Hostýnem a L. A. Bernkop, jež zůstaly věrny odkazu svých zakladatelů.
Sbírkové předměty pro výstavu zapůjčili: Muzeum regionu Valašsko, příspěvková organizace; Muzeum nábytku; TON a.s.; Ostravské muzeum; Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace; Muzeum umění Olomouc, státní příspěvková organizace; Muzeum Śląska Cieszyńskiego; Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej; Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě; Státní okresní archiv Česká Lípa; Státní okresní archiv Karviná; L. A. Bernkop; Henryk Wawreczka
Mgr. Ilona Pavelková, Ph.D.