Na 143 stranách naleznete 16 článků a pět recenzí a zpráv o nejnovější literatuře se vztahem k našemu regionu. Obálku obsahově velmi pestrého čísla zdobí polychromovaná řezba erbu šlechtického rodu Skrbenských z Hříště, doplněná perokresbou znázorňující zámek a kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově. Právě takto své rodiště před 180 lety zachytila v jednom ze svých deníků Henrietta Silva Tarouca-Unwerth, rozená Skrbenská z Hříště (1824–1890). Výtvarnými motivy z Těšínska této pozoruhodné a talentované šlechtičny se zabývala ve svém materiálovém příspěvku Lenka Nováková.

Studie z pera polského historika Janusze Spyry přibližuje život a dílo Leopolda Jana Šeršníka (1747–1814), pedagoga a osvícenského vědce, náležejícího k první generaci historiků věnujících se dějinám Těšínska. Šeršník ze svých cenných sbírek založil veřejnou knihovnu a muzeum, jejichž vznik potvrdil svým rozhodnutím císař František II. 27. ledna 1801. V Těšíně tak vzniklo jedno z nejstarších muzeí v tehdejší habsburské monarchii – např. Národní muzeum v Pešti (od 1873 Budapešť) bylo založeno v roce 1802, dnešní Slezské zemském muzeum v Opavě roku 1814 a předchůdce Národního muzea v Praze „až“ v roce 1818.

Z dalších hlavních článků zmiňme portrét lékaře, zoologa, histologa a embryologa Karla Šulce (1872–1952), který část své profesní dráhy a výzkumu spojil s dnešní Ostravou-Michálkovicemi (Robert Musialek) či analýzu výsledků sčítání lidu, domů a bytů z roku 2021 v Moravskoslezském kraji a její zasazení do celorepublikového kontextu (Ludmila Nesládková). Kratší články seznamují s aktuálními výsledky práce v Muzeu Těšínska či přínosným mapovým portálem KARVINSKO ve stopách času zřízeným a provozovaným Státním okresním archivem Karviná. Připomínají také několik zajímavých osobností, např. bílského knížete a Napoleonova stoupence Jana Nepomuka Sułkowského, významného pedagoga a matičního pracovníka Jana Želeného z Bystřice či v neposlední řadě letos zesnulého teologa a církevního historika Herberta Patzelta, rodáka z Mostů u Českého Těšína. Potěšující okolností je, že autory tří příspěvků tohoto čísla jsou historici z Polska.

Nezbytné
Analytické