staticka-kmt.jpg
Po zpracování projektové dokumentace a výběru dodavatelů byla zahájena postupná oprava areálu Památníku životické tragédie, který je jednou z poboček Muzea Těšínska. Kromě odstranění tzv. zlomkové dlažby a jejím nahrazení žulovými kostkami dochází v letošním roce souběžně i k restaurátorským zásahům na pomníku a přilehlých plochách. Celkové náklady, které hradí Moravskoslezský kraj jako zřizovatel MT, přesahují 5 mil. Kč. Práce by měly být ukončeny před tradičním pietním aktem, který letos pořádá statutární město Havířov 3. srpna.

Muzeum Těšínska by rádo v následujících letech připravilo i celkovou rekonstrukci budovy a obnovu stálé expozice, jejímž autorem je profesor Mečislav Borák, věnované životické tragédii z roku 1944 v kontextu období okupace Těšínska v letech 1938–1945. Stavební rekonstrukce budovy a vybudování nové moderní expozice vyžadují nejen pečlivou přípravu a odborné i časově náročné ověřování historických údajů, ale předpokládáme, že i řádově vyšší náklady, než jsou ty letošní. Rádi bychom, aby byl obnoven Památník, resp. nová expozice byla zpřístupněna co nejdříve, zatím se ale pohybujeme v uvažovaném horizontu tří až pěti let.

Po dobu stavebních prací bude Památník životické tragédie pro veřejnost uzavřen. Děkujeme za pochopení.
Nezbytné
Analytické