Vážení čtenáři časopisu Těšínsko,
koncem týdne bude naskladněno letošní druhé číslo Těšínska. Mezi svátky bude k zakoupení v Historické budově v Českém Těšíně ve dnech 27.–29. prosince od 9 do 17 h. Předplatitelům a členům Klubu Muzea Těšínsko bude zasláno v co nejkratší době.
--------------------------------
Na 130 stranách naleznete celkem devět článků a sedm recenzí a zpráv o nejnovější literatuře se vztahem k našemu regionu. Číslo otevírá studie frýdecko-místeckého badatele Miloše Habrnála, v níž představil historii místecké lékárny „U Spasitele“, osobnost jejího majitele a lékárníka Jindřicha Wolfa (1865–1945) a na základě dosud neznámých písemných pramenů další osudy lékárny a domu na náměstí. Po osvobození je totiž zkonfiskoval místní národní výbor a Wolfovi dědicové se je v letech 1947–1952 pokoušeli neúspěšně získat zpět. V roce 1953 byla nejstarší místecká lékárna zrušena.
Článek historičky Ivany Kolářové se věnuje vývoji kriminality a formám jejího potírání v československé části Těšínska (především v okresech Český Těšín a Fryštát) v období od rozdělení regionu mezi Československo a Polsko v roce 1920 po nástup všeobecné hospodářské krize v závěru 20. let 20. století. Výzkum se opírá o agendu centrálních i regionálních složek policie a četnictva, stejně jako o dochované pamětní knihy četnických stanic. Pozornost je věnována dopadům první světové války a následných hraničních sporů na radikalizaci zdejšího obyvatelstva a na nárůst kriminality. V daném ohledu lze zejména v první polovině 20. let doložit množství násilných deliktů, stejně jako rozšířené pašeráctví. Dále text přibližuje nejzávažnější trestní případy zkoumaného období a snahy státního aparátu I regionálních činitelů o zefektivnění boje se zločinností.
Do pohnutého období novodobých dějin Těšínska se tematicky vrací autorská dvojice Petr Častulík a Rudolf Žáček. Ve studii s názvem Polský zábor Zaolzí v roce 1938 ve světle přednášky generála Władysława Bortnowského z června 1943 představují obsah výkladu, který Bortnowski, někdejší velitele Speciální operační skupiny „Slezsko“, pronesl v červnu 1943 v zajateckém táboře Oflag VII-A Murnau. Písemný záznam přednášky se dnes nachází v Londýně. Generál Władysław Bortnowski se vedle některých konkrétních událostí vztahujících se k záboru Zaolzí zabýval také rekapitulací československo-polských vztahů v meziválečném období s odkazem na odlišnosti národních charakterů Čechů a Poláků.
Podstatnou část představovaného čísla časopisu tvoří materiálová studie Radima Ježe věnovaná svatební výbavě kuronské vévodkyně Alžběty Kettlerové a soupisu darů k jejímu sňatku s těšínským knížetem Adamem Václavem v roce 1595. Historik nejprve zevrubně popisuje přípravy svatby, včetně zajištění výbavy piastovské novomanželky, a následně formou kritické edice zpřístupňuje obsah badatelsky dosud neznámých a nevyužitých písemností k této problematice, nacházejících se v německých archivech (ve Schwerinu a Wolfenbüttelu). Tyto soupisy představují mimořádně cenný pramen k dalšímu poznání života posledních těšínských Piastovců a raněnovověké aristokracie.
Z drobnějších článků v tomto čísle časopisu Těšínsko zmiňme například pojednání o historii a obnově dvou památkově chráněných dřevěnek v někdejší dělnické kolonii Starý Borek v Třinci či připomínku letošního stého výročí populárního křesťanského dechového orchestru z Oldřichovic. Nechybí ani pozvánky na aktuální výstavy Muzea Těšínska.