Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG), Asociace krajů České republiky, Moravskoslezský kraj, Město Český Těšín a Muzeum Těšínska
za finanční podpory Ministerstva kultury
20. května 2022 od 14.00 hodin v prostorách Kulturního a společenského střediska „Střelnice“
u příležitosti Mezinárodního dne muzeí
Národní zahájení 18. ročníku Festivalu muzejních nocí
Kulturní a společenské středisko Střelnice, Střelniční 256/1, Český Těšín (vstup pouze pro zvané hosty / moderátor akce Radek Erben):
- 13:00–14:00 Registrace, občerstvení
- 14:00 Národní zahájení 18. ročníku Festivalu muzejních nocí
- 14:00–14:15 Vystoupení folklorního souboru Slezanek
- 14:15–14:45 Úvodní slovo, přivítání hostů, projevy
- 14:45–15:00 Vystoupení folklorního souboru Slezan
- 15:00–15:30 Prezentace oceněných projektů jubilejního XX. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis
- 15:30–15:45 Ukázka horalského tance ověnžok zapsaného do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury MSK
- 15:45–17:30 Pohoštění
Projekce časosběrného snímku – rekonstrukce Historické budovy a vznik expozice Příběh Těšínského Slezska
Prohlídka výstavy Obrazy – Kristýna Krutilová
Historická budova Muzea Těšínska, Hlavní třída 115/15, Český Těšín
- od 16:00 Individuální prohlídka muzea, výstavy a expozice Příběh Těšínského Slezska
(2. místo v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2020) - 16:45 Říční krajina Těšínska a její proměny – komentovaná prohlídka autorkou výstavy
- 17:00, 17:15 Expozice ve 45 minutách – komentovaná prohlídka autory expozice
- 18:00 Zahájení Muzejní noci
Příběh Těšínského Slezska
V objektu, zpřístupněném veřejnosti v červnu 2020, se nachází moderní muzejní expozice představující vývoj Těšínského Slezska od dob prehistorických po nedávnou minulost. Je koncipována jako procházka dějinami tohoto území s cílem přiblížit rovněž krajinu, v níž se vše odehrávalo. Na pěti podlažích se návštěvníci mají možnost prostřednictvím více než 1 200 exponátů seznámit s minulostí specifického regionu, jeho bohatou hmotnou kulturou a rozmanitou přírodou.
A nejen to. Celá expozice je doplněná řadou multimediálních prvků – animacemi, projekcemi, zvukovými efekty či dotykovými monitory –, které celkový vjem dotváří a umocňují.
Říční krajina Těšínska a její proměny
Výstava je věnována dvěma dominantním řekám na Těšínsku – Olši a Ostravici a jejich přítokům. Obě stanovují hranici české části Těšínského Slezska, Olše odděluje nemalou částí svého toku české Těšínsko od polské části Těšínska a tvoří tak státní hranici mezi Českou republikou a Polskou republikou, zatímco koryto řeky Ostravice představuje historickou hranici s územím Moravy. Výstava představuje jejich příběh od počátku, kdy byly formovány čistě přírodními procesy, až do současnosti, kdy je jejich charakter z velké části pozměněn člověkem. Pozornost je zaměřena na přírodu i historii řek a říční krajiny. Návštěvníci se seznámí s chráněnými maloplošnými územími, konkrétními živočišnými a rostlinnými druhy obývajícími řeku či její břehy, s geologickým podložím řek nebo s antropogenními zásahy na řekách provedenými v minulosti a jejich vlivem na dnešní krajinu. Poznejte jedinečné přírodní fenomény těšínských řek. Součástí výstavy jsou dermoplastické preparáty, geologické exponáty a interaktivní prvky.
Možnosti ubytování v Českém Těšíně a okolí